דף הבית

כניסה לחברים רשומים

ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 


מי מחובר כעת

סך הכל משתמשים: 7418
סך הכל הודעות: 412090
סך הכל דיונים: 33501
סך הכל קטגוריות: 8
סך הכל פורומים: 53
חוטי בד
נכתב ע"י סקווידוויד   
רביעי, 25 יולי 2012 16:31

חוטי בד

 


פרופיל שטוח או עגול או אולי בכלל אליפטי, בנוי מסיבי ספקטרה או דיינימה, צבע אחד או צבעוני, מצופה או לא.... סיני, אמריקאי, או יפאני. למי שעוד לא הבין: אנו הולכים לדון בחוטי בד.

נתחיל?
אבל רק רגע, תנו לי עוד מילה - אני לא מתכוון לדון במוצרים ובדגמים לא בייצרנים ולא בהבדלים בינהם אלא לפתח דיון כללי על חוטים.

למי שלא מכיר - על רגל אחת, חוטי הבד - BRAIDED LINES - הם חוטים שבנויים מהרבה סיבים דקיקים ששזורים יחד למעין חבל דק. החוט מאוד חזק ביחס לכל חוט מונו באותו העובי, הוא דק, כמעט שאינו נמתח ואיפשר פיתוח של ליין חדש של רולרים  - קטנים (אך בגלל עובי החוט יכולים להכיל הרבה חוט), חזקים, מיועדים לדיג של דגים גדולים עם ציוד קל. הרולרים הקטנים והקלים יחד עם החוט הדקיק איפשרו לסגנון הג'יג להתפתח ובמיוחד לג'יג לייט. אפשר לומר שחוטי הבד היוו והניעו את אחת המהפכות הגדולות בהתפתחות הדיג המקצועי והחובבני. אלאמלא חוט הבד לא ניתן היה להקפיץ ג'יג שכן חוט גמיש היה 'סופג' את ההקפצה - נמתח, רפה, והג'יג לא זז.

חוטי בד מיוצרים לרוב מאחד משני סוגי הסיבים - דיינימה או ספקטרה. אלה הם סיבים דקיקים בעובי של מולקולה אחת שמיוצרים בטכנולוגיות שונות מחומר הגלם - פוליאתילן. דיינימה (http://www.dyneema.com/) מיוצרת בגרמניה וספקטרה בארה"ב
חומר הגלם לייצור חוטי הבד מיוצרים בכמה מפעלים ספורים והיצרנים השונים קונים אותם ושוזרים אותם במפעלים השונים, אולם חלק ניכר מ'היצרנים' בכלל קונה את החוט מוכן - OEM - , גולל אותו על הספולה, שם מדבקה יפה ומוכר. לעומת אחרים שרק צובעים אותם ומוכרים.

WESTERN FILAMENT  למשל (אתר החברה - http://www.wfilament.com/) הם אחד מיצרני סיבי הספקטרה  והם גם מייצרים חוטי קוולאר בהם משתמשים לקשירת האסיסט הוק לג'יג ובבעלותם גם חברת TUF-LINE שמוכרת חוטי בד. הם למשל מייצרים את חוטי הקוולר, ושולחים אותם לרחבי העולם לצביעה ואריזה כמותגים שונים. מי שיודע לקנות ישירות מהמפעל האמריקאי קונה מוצר מעולה בזול וחוסך את הצבע על האצבעות (הצבע המקורי של חומר הגלם הוא חום בהיר- צהבהב).

לרוב מאותו היצרן, חוטי אינדיקטור - בהם כל כמה מ' הצבע מתחלף - יהיו החוטים הכי יקרים פשוט כי החוט עובר דרך מכונת הצביעה כמה פעמים כמספר הצבעים בחוט. ולכן המחיר הגבוהה יותר. חוט זה מאפשר לדייג שמסוגל לזכור סדרה עוקבת של צבעים לדעת כמה חוט יצא מהשפולה.

חוט מונו הוא חוט חלק, אולם חוט בד, בגלל השזירה החוט גבשושי מעט (דמיינו חבל או צמה) למגע ולכן גם רועש במיוחד בחיכוך עם לאגר הקשת ברולר ספינינג ובטבעות בזמן יציאות חוט מהירות - ככל שהשזירה צפופה יותר וככל שמשתמשים ביותר סיבים בתהליך השזירה החוט יהיה חזק ודק יותר וגם שקט יותר. חוטי בד בסיסיים מיוצרים מארבעה סיבים, איכותיים יותר ייוצרו מ 8, 12 או אף 16 סיבים. ככל שיש יותר סיבים החוט יהיה עגול יותר, חלק יותר, חזק יותר, שקט יותר... ויקר יותר.

אז מה מתאים לי יותר, רך או קשיח?

במילה אחת - אנחנו לא במיטה אז התשובה אינה חד משמעית.
1. בחוטים לג'יג אנו נעדיף חוט רך ולכן חוטי הג'יג אינם מצופים בשום ציפוי ( הציפוי מונע התפרקות של החוט, הופך אותו לעגול, חלק יותר ושקט יותר, 'בעל גוף' ומונע ממנו לספוג מים וכן מגן מקרני השמש אך מצד שני החוט ניהיה נוקשה יותר).
2. חוטים לדיג בקרח יהיו מצופים כדי למנוע ספיגת מים על ידי החוט וקפיאת החוט כתוצאה מכך. לא שימושי אצלינו.
3. חוטים שמיועדים לדיג חופי וזרזור יהיו מצופים (COATED) כדי לתת לחוט 'גוף' דומה לזה של חוט מונו, וקשיות מסויימת שתוריד את הסיכוי לקשרים בזמן ההטלות המהירות. הציפוי מוסיף לחוט עובי.
4. חוטים לאולטראלייט יהיו רכים

מה משמעות האמיתית של קוטר החוט?

חוט דק מושפע פחות מזרמי המים  ולכן בעבודה בדריפט, החוט הדק יותר 'יסבול' פחות מהדריפט. חוט דק יותר מאפשר לשים יותר חוט על השפולה ובהטלות (ז'רזור, סרף) נקבל הטלה רחוקה יותר.

מה זה שוק לידר?
שוק לידר הוא חוט מונו עבה וגמיש מאוד, שתפקידו לספוג את הזעזועים שחוט מונו רגיל היה סופג בגלל האלסטיות שלו אולם בגלל חוסר ההתארכות של חוטי הבד אין להם את היכולת הזו. חוט מונו רגיל, בניגוד לשוק לידר יתארך במעט אחרי כל מתיחה ולאט לאט מאבד את התכונות האלסטיות החשובות שלו שבגינן אנו מתקינים אותו. שוק לידר לעומת זאת לא מתארך ואחרי כל מתיחה חוזר לאורכו הקודם. כמובן שיש גבול לאלסטיות ויש להחליף אותו מידי פעם. למרות שעקרונית ניתן להשתמש בחוט מונו רגיל כשוק לידר הרי שאין זה מומלץ מכיוון שלמעט המראה אלה חוטים שונים בתכונותיהם.
כששמים שוק לידר מקובל לשים אותו באורך של פי 2 - 3 מאורך המקל (יש לך מקל באורך 2 מ'? שים לידר באורך 4 - 6 מ') ויש להכיר את הקשרים המתאימים לצורך החיבור.
על רגל אחת - השוק לידר בולם זעזועים מכיוון הדג, הסלע בו אנו תקועים, הג'יג אותו אנו מקפיצים... וכו', והוא מאריך את חיי הדייג והמפרקים שלו, החוט, הרולר והמכלולים שלו, והמקל כמובן. שווה השקעה - פחות פלונטרים וחיים ארוכים יותר בבת אחת.
שוק לידר יהיה גם החלק במערכת שיתחכך בסלעים ולכן יש לו עמידות מוגברת לשפשוף וחיכוך. ולך הדייג, סיכוי רב יותר לחלץ את הלוקוס העקשן הזה מהסלע מוציא לשון

בז'רזור ובסרף, כדי להקטין עוד יותר את הסיכון לפלונטר בזמן ההטלה משתמשים בשוק לידר. למרות שיהיה מי שיאמר שאיננו משתמש בלידר ואין לו פלונטרים הרי שאציין שזה תלוי בסגנון ההטלה, הרולר, סידור החוט שלו, עובי החוט, והמשקולת/ דמוי ומשקלו. מי שסובל מפלונטרים תדירים בזמן ההטלה במטרים הראשונים של החוט אני ממליץ לו לנסות שוק לידר (לצורך הניסיון  והבדיקה ניתן להשתמש במונו רגיל) וכן, פרקטיקה נוספת במיוחד בזרזור דמויים קלים (למשל דמויי קלמרי שמז'ורזרים לאט ומאתגרים כל רולר) היא להטיל עם חוט יחסית ארוך - שאורך החוט בין הדמוי לקצה החכה יהיה  50% מאורך המקל. נסו - זה עובד.

נושא הבא - דיינימה וספקטרה - מה טוב לי יותר? יש שני סוגי חומרים עיקריים מהם מכינים את החוטים - ספקטרה המיוצרת על ידי חברה בשם Honeywell ודיינימה המיוצר על ידי מפעל הולנדי בשם  DSM. שניהם כמעט זהים, בעלי אותן תכונות, ועשויים מפוליאטילן. וגם זהים במחיר חמרי הגלם. מישהו אמר חומר גלם זהה? כל חברה תהלל את חומר הגלם ממנו עשויים החוטים שלה ותפסול את המתחרה כמיושן, פג זמנו, חלש, יחס עובי/ חוזק נחות יותר.... יו ניים איט. אבל אם חומר הגלם זהה... ותהליכי הייצור דומים... שווה מחשבה. מישהו צעק בידול, שיווק ומיתוג על רוב האריזות מצויין סוג סיב חומר הגלם ממנו מיוצר החוט.

בנוסף קיימים חוטים שהם FUSED - אלה למעשה חוטים שחוממו לרמה כזו שחלק מהסיבים - השכבה החיצונית - נמסו והתאחו, הם עמידים יותר לשפשוף ומטילים רחוק יותר ומתקבל חוט שהוא שילוב בין בד למונו - חלק מבחוץ ודק, לא נמתח וזורק רחוק (לדוגמא - חוטי ננופיל של ברקלי)

מעבר לכך חוטי בד מגיעים במגוון צבעים, שזה בכלל לא משנה לדג כי הוא אולי יראה את השוק לידר אבל לרוב זה יהיה הדבר האחרון שיראה.
ועוד רעיון שאני מיישם אצלי - אם לכל רולר מרכיבים חוט בצבע שונה יהיה קל לפתוח את הפלונטרים...


היתרונות  ברורים - דק, חזק, קל ולא נמתח.

ומה לגבי החסרונות?
1. אחד החסרונות המוכרים של חוטי הבד הם שלמרות החוזק הרב שלהם (ביחס לעובי) הרי שיש להם נטיה להקרע במהירות בחיכוך עם משטח משונן כמו סלעים במים (מישהו בקהל צעק 'שוק לידר'?).

2. חסרון נוסף - גלגול החוט ללא מתח (דמוי מאוד קל למשל) יגרום בסופו של דבר לפלונטרים, (פלונטרים ברבים, בניגוד לפלונטר ביחיד, כי זה מה שבסוף יקרה- הרבה פלונטרים). חוטי בד יש לגלגל עם לפחות משקל קל על החוט והתנגדות. חייבת ליהיות איזו התנגדות מינימאלית על מנת שהרולר יסדר את החוט נכון על השפולה וימנע פלונטרים. בזרזור קלמרי אנו עובדים עם הדמוי הכי גדול שנצליח להשיג - מס' 4 - כי הוא גדול וכבד והוא מייצר יופי של התנגדות שמסדרת את החוט נהדר על השפולה.
3. זוועה נוספת נגרמת כאשר לאחר ההטלה וסגירת הקשת החוט עובר בטעות כריכה אחת מעל השפולה... ואז ממשיך להתגלגל כרגיל. חושך, אתה מגלגל והכל מרגיש טוב ובהטלה הבאה - זבנג!!! יש רעש מוזר בהטלה מעין טק, טק, טק טק מהיר. החוט שיוצא במהירות מהשפולה מושך עימו גם את הכריכה הסוטה הזו שמושכת איתה כמה כריכות נוספות  והופ, יש לך מגה-קשר שכל ציפור היתה שמחה לקחת לקן.
4. כשחוט בד נוגע בחוט בד אחר במים מתעוררים בהם רגשות חבויים של מחסור באהבה והזנחה ומייד הם מתחבקים ומתלפפים, עורגים, ועוגבים זה על זה עד לאין יכולת השתחררות ואין ברירה אלא להותיר את בני הזוג חבוקים לנצח ולחתוך את החוטים היקרים... מי שחווה את זה יודע כמה זה רע.
5. נדרשים קשרים מיוחדים כדי לקשור את חוטי הבד. השקיעו ולמדו אותם. ותמיד תמיד תגלו שיש קשר חדש טוב יותר, קטן יותר, ומהיר וחזק יותר.

חיתוך חוט בד.
קשרנו יפה. מה עכשיו? איך מסירים את שרכי העודף?
מי שניסה לחתוך לראשונה חוט בד לבטח הופתע. החוט לא נחתך ונדרשות מספריים או כלי חיתוך אחר יעודיים לכך. החוט נמעך, יוצאים כמה סיבים...וזהו. אם אתם עובדים עם חוטי בד הרי ראוי שיהיה בידכם מספריים מתאימות.


חוטי בד וטבעות המקל
מקלות שמותאמים לעבודה עם חוטי בד יצויידו בטבעות שהאינסרט שלהם יכול לעמוד בפני החום וסכנת החיתוך של החוט. אינסרטים פלסטיים, או ממתכת יחתכו ביציאת החוט הראשונה. טבעות SIC, זירקוניום, אלומיניום אוקסיד וכו'. יש כמה יצרנים שמייצרים טבעות מתאימות - FUJI, ALPS, BATSON וכו'. טבעות אלה גם מתוכננות למנוע פלונטרים והסתבכויות של החוט בטבעת ולצורך כך הם מעוצבים בהתאם.

קשרים
לכל 'משתמש' יש את הקשרים החביבים עליו. אבל בסך הכל צריך לדעת כמה קשרים בסיסיים:
איך קושרים חוט בד לספולה של הרולר? נסו את ARBOR KNOT
איך מחברים בין חוט בד לשוק לידר - אני משתמש בקשר אולברייט יש קשרים נוספים שאף הם מוצלחים

כבר ראיתי חוטי 30 ליב' שהיו נקרעים בזמן הטלה של דמויי קלמרי במשקל 25 גר'.. וגם חוטי 25 ליב' שהוציאו טונות נאות... יש הרבה חברות - חלקן יקרות יותר מאחרות, חלקן אולי טובות יותר מאחרות, חוטים מסויימים מתאימים ליישומים שונים. בואו נדון בניסיון שלכם עם המוצרים השונים שבחוץ, סוגי הקשרים שכל מי שמשתמש בחוטים הללו חייב להכיר, וננסה לשמוע מגוון דעות.

 
Top