כניסה לחברים רשומים

ברוך הבא, אורח. בבקשה התחבר או הירשם.
 
 


מי מחובר כעת

48 אורחים, 0 משתמשים
סך הכל משתמשים: 7363
סך הכל הודעות: 405832
סך הכל דיונים: 32894
סך הכל קטגוריות: 8
סך הכל פורומים: 53
בחירת נקודה לדייג קרפיונים
נכתב ע"י itamar26   
חמישי, 21 מאי 2015 10:29

בחירת נקודה לדייג קרפיונים

 

הקדמה:

כמו שאתם מכירים אותי ומבינים שהחורף הוא הזמן שלי לתת לכם פיסות מידע על התחום של הקרפיונים יצאו כמה מאמרים חדשים שלי בנושאים שונים הקשורים לקרפיונים אני מעדיף לחלק אותם בצורה הזאת מאשר להכניס הכל במאמר אחד זה הרבה יותר אפקטיבי לקוראים וכל אדם שמחפש מאמר מסוים ימצא מאמר שעוסק אך ורק במה שהוא מחפש.

אז בימים האלה המושלגים מתפנה לי זמן לעוד מאמר ותמיד הראש עובד על מה עוד אפשר לכתוב ותמיד יש דברים חדשים בזמן שהדוח החדש מתבשל לו וכמעט סיימתי את תהליך הכתיבה שלו אני ממתין לסרטון שנמצא בשלבי עריכה סרטון באורך של 25 דקות מלאות בחוויות.
עד שהכל יהיה מוכן אני מפנה את הראש והמקלדת לכתיבה של המאמר הזה.

בהמון מקרים אני מקבל שאלות של איפה ללכת לדוג מה לחפש ומתי ובמאמר הזה אני יעסוק בנושא של בחירת נקודה מתאימה ונכונה לדייג קרפיונים הן בהוצאת חוטים והן בזריקה מהחוף.
בנוסף אמליץ על חופים ונקודות שיתאימו לכל אופציה שציינתי למעלה, כמובן שאפשר גם לחפש לבד ואחרי שתקראו את המאמר תדעו בדיוק מה לחפש וכך תוכלו למקסם את התוצאות שלכם וכן המילה למקסם נמצאת אצלי בכל המאמרים כי מה שאני תמיד עושה ומחפש זה את המקסימום אם נשאף גבוהה נגיע גבוהה בכל דבר בחיים וכך גם בדייג.

כמו שאתם רגילים ממאמרים אחרים שלי בנשוא אני אחלק את המאמר למספר שלבים וקטגוריות שעוסקות בנושא בחירת נקודה בצורה נכונה ומדויקת.

אז נתחיל....

איך מחפשים נקודה בעזרת מה נוכל למצוא נקודות טובות?

תמיד צריך להתחיל מאפס משורש הנשוא וזו נקודת ההתחלה של המאמר הזה.
יש מספר אופציות לבדיקה של עומקים אופי הקרקעית ומרחק אני אמנה אותם עכשיו.

פיש פיינדר- כולנו יודעים מה הוא פיש פיינדר אך למעט מאוד מאיתנו יש אחד כזה לכן אני מתחיל איתו ראשון, בעזרת פיש פיינדר נוכל למצוא כל נקודה שנרצה בקלות רבה אך המחירים של מוצרים כאלה מתווספים לכך שנצטרך סירה מצבר ואלו דברים שמייקרים את הנושא ולא כולנו יכולים להרשות לעצמנו בעצם מרבית הדייגים שנמצאים כאן בפורום ובכלל אלו שעוסקים בקרפיונים לא מסוגלים להרשות לעצמם לרכוש את הדברים האלו.אין מה להרחיב יותר בנושא מכיוון שכולנו יודעים שבעזרת פיש פיינדר סירה ומצבר החיים קלים ונוכל לראות כמעט הכל דגים,קרקעית,עומק ובחלק מהפיש פיינדרים גם מרחק.

מרקר- דבר שהרבה יותר נגיש ואפשרי בשבילנו הוא המרקר, למרות שרצוי שהיה לנו גם מקל מרקר ורולר BIG PIT נוסף ועליו חוט ייעודי למרקר אפשר גם להסתדר עם מה שיש לנו.
נתחיל במה הוא מרקר ומשם נמשיך לציוד שנדרש בשבילו.
המרקר הוא בעצם מצוף בצורת טיל שבקצה התחתון מחובר סביבל לתוכו משחילים את החוט ולאחר מכן קושרים משקולת בדרך כלל משקולת ייעודית למרקר מפני שהיא קוראת יותר טוב את הקרקע ממשקולת רגילה.
המרקר בעצם נותן לנו שתי דברים חשובים עומק וקרקע.
עבודה עם מרקר דורשת זמן ולמידה של הקרקע אסביר בקצרה את שיטת העבודה ואצרף סרטון.
ברגע שזורקים את המרקר ממתינים כמה שניות שהמשקולת תגיע לקרקע ושמים את החוט על הקליפס של הרולר על מנת שנרד באותה נקודה תמיד לאחר מכן בכדי לבדוק עומק פותחים קלאצ ומוצאים חוט עד לטבעת הראשונה שזה בערך מטר וסופרים עד שהמרקר עולה למעלה נניח ספרנו 4 פעמים עד לעלייה שלו למעלה זה 4 מטר.

עכשיו בדיקת הקרקעית אוספים מעט חוט שהיה מתח ומורידים את המקל לקו המים אלכסונית ממכם לא משנה לאיזה צד ומתחילים לגרור בעדינות גוררים אוספים חוט וחוזר חלילה וכך מרגישים מה יש בקרקעית האם היא בוצית האם היא קשה האם יש ווברציות משמע יש אבנים או צדפות במים.

ואז שוב מעלים את המרקר לאחר שהתקדמנו קצת לכיוון החוף ורואים שוב מה העומק האם הוא השתנה יותר או פחות וכך נדע שאם נניח בפעם הראשונה שהוא עלה היה 4 מטר ולאחריו היה 6 מטר זה אומר שיש נפילה בקרבת החוף ובמרחק שבו היה לנו 4 מטר שם נבחר למקם את המרקר מפני שזו הגבעה שלנו.

מיפוי כזה בעזרת מרקר אורך זמן ולפעמים בתחרויות מקדישים למיפוי הקרקע יום שלם על מנת לבחור נקודות נכונות.
כמה שיותר זריקות גרירה של המשקולת ובדיקת עומקים במרחקים שונים כך תקבלו תמונה ברורה יותר ויותר על הקרקעית באותה נקודה.

יש עוד מספר אופציות של מרקרים אך הם סטטיים ולא ניתן לבדוק איתם את הקרקע עומק אפשרי לבדוק איתם אך זה לא מספיק ולכן לא אפרט עליהם.
אלו דברים צריכים לחפש?

אני יתחיל ואומר שנושא זה נבדק עשרות אם לא מאות פעמים על ידי וכיום אני יכול לומר בוודאות מה הם הנקודות שצריך לחפש ואיפה הקרפיון מחפש את האוכל שלו.

מרחק- נגעתי בנושא הזה מספר פעמים במאמרים אחרים שלי ואגע בו שוב כי הוא נושא חשוב.
המרחק תלוי ומשתנה מחוף לחוף כי בכל חוף העומק שונה הקרקע שונה ונצטרך להתאים את עצמנו לאותם ממצאים שיש לנו מאותו חוף.
בכל מצב אם נמצא מרחק גדול מהחוף 200-250 מטר עם עומק נמוך יחסית 2-5 מטר זו נקודה מעלה.
אך מכיוון שאני לוקח בחשבון שמרבית האנשים יוצאים שלא כמוני לכמה ימים אלה לכמה שעות או לילה אחד ולא יעבדו עם סירה מה שאומר שללא סירה סיכוי קלוש שמישהו יגיע למרחקים האלה בזריקה, אך גם בזריקה ניתן למצוא נקודות טובות במרחקים אפילו קצרים מאוד 60-80 מטר שלמרחק זה מרבית הדייגים מגיעים בזריקה ללא מאמץ.

המרחק מהחוף מקנה יותר שקט לדג ולכן הוא עדיף אך גם במרחקים הקצרים הדגים נמצאים צריך למצוא נקודה אטרקטיבית והדגים יגיעו.

עומק- עומק הוא דבר חשוב ביותר.
המון דייגים מחפשים עומק גדול כאילו שכמה שיותר עמוק יש יותר דגים וזה לא נכון עומק גדול אומר לחץ גבוהה פחות חמצן וכשאנחנו מחפשים קרפיונים שאלו דגים שאוכלים בקרקעית הם יחפשו מקומות רדודים יותר ולא 10-13 מטר עומק ששם כמעט ואין חמצן קרני השמש לא נכנסות והדג לא פעיל במיוחד בעומקים כאלו.
מה שכן נחפש הוא עומק של 2-6 מטר שזה העומקים הכי אידאליים לקרפיונים מאותן סיבות שציינתי לחץ נמוך קרני שמש נכנסות וכך גם חמצן וזה מה שהם אוהבים ומחפשים מה גם שנקודות כאלה במרחקים של 60-180 שאלו מרחקי זריקה של מרבית הדייגים אם נמצא במרחקים כאלו עומקים נמוכים אלו הם גבעות או עליות בקרקע מה שאומר שאוכל מתרכז בירידות של אותם גבעות והדגים מתרכזים שם.

קרקע- הדבר האחרון והחשוב גם הוא זה הקרקע.
קרפיונים אוהבים מאוד קרקע בה יש עשבים שיחים ענפים שבורים ובעיקר בעיקר צדפות שמלאות בחלבונים מה שהקרפיון הכי מחפש במיוחד בעונת החורף הקר.
בעזרת המרקר שעליו דיברתי למעלה ניתן למצוא פחות או יותר נקודות מעניינות כאלו ולמקם שם את החכות.
ברגע שנמצא קרקע כזו אפילו עם אחת מהאפשריות שציינתי אנחנו מרחיבים ומגדילים את סיכויי התפיסה שלנו.

איך אפשר לדייק כל כך בזריקות ולהגיע לאותה נקודה תמיד?

יש המון עזרים לנושא הזה אך מרביתם לא מכורים בארץ ולא באים לידי שימוש וחבל.
דיוק הוא דבר חשוב מאוד בעיקר בעבודה מהחוף מפני שבסירה לרוב זה יצא מדוייק כל עוד אתה עובד נכון.
עבודה עם קליפסים חשובה מאוד ואני מדבר על הקליפסים שנמצאים על השפולה שלנו ברולר.

יש דרכים לדייק בעזרת שתי מוטות שעליהם סופרים את החוט אבל זה שלב מתקדם יותר ולכן לא אגע בו אגע בדרך ה"רגילה".
כמו בהסבר על המרקר לאחר הזריקה שמים את הקליפס ומחפשים את הנקודה הנכונה על פי הפרמטרים שציינתי.
ברגע שמצאנו נקודה כזאת משחררים את הקליפס וממקמים אותו שוב לאחר שאספנו את החוט העודף.
כך ננחת באותה נקודה עם המרקר.
אז המרקר שלנו ממוקם עכשיו צריך לפדר ובכדי לדייק בפידור יש שתי אופציות.
אחת היא לזרוק כמה פעמים על להגעה הכי מדוייקת למרקר ואז לשים את הקליפס.
השנייה היא להוציא את המרקר לפתוח את השפולה וללכת לאורך החוף עד להגעה לקליפס להוריד את המשקולת שם ולקחת את כל המקלות שאיתם אנחנו עובדים שזה לרוב שתי מקלות קרפיונים ומקל ספוד לפידור אחד.
ומתחילים אחד אחד להוציא את החוט עד למשקולת של המרקר ושמים בקליפס וכך בכל המקלות ואין מצב שלאחר זה לא ניפול בנקודה שלנו.

שאר הדברים הקשורים לדיוק היא זריקה נכונה והסבר לכך יש לכם במדריך הקסטינג שלי.


איזה ציוד צריך למרקר ולספוד?מרקר- יש מגוון גדול של מרקרים סוגים וגדלים ניתן לבחור מה שבא לכם חשוב רק שתבחרו אחד שיבלוט בצורה טובה האגם שלנו גדול ובמרחקים גדולים קשה לזהות את המרקר במיוחד אם יש גלים לכן חשוב לבחור אחד בולט.

חוט למרקר- יש מגוון חוטים ייעודיים למרקר חוטים קוניים כאלו שדקים והופעים עבים בקצה ויש כאלו שהצבע משתנה ממרחק למרחק בעדי לדעת כמה זרקתם.
רציו שהיו אלו חוטי בד מפני שחוט ניילון אלסטי ופחות מאפשר להרגיש את הקרקע.
אלו דברים שיכולים לעזור אך אפשר להסתפק גם בחוט רגיל 0.30-0.35.מקל מרקר- מקל מרקר זה חלק חשוב ביותר מפני שמקל כזה צריך להיות קשיח יחסית בכדי לתת לנו אפשרות לקרוא את הקרקע נכו בנוסף חשוב שהיה עם טבעות איכותיות ורציו טבעות גדולות שהתחתונה תהיה 50MM זה הכי טוב, אבל שוב ניתן להשתמש במקלות אחרים שיש בירשותינו לא כולם יכולים לרכוש מקלות כאלו.
אז כשאתם בוחרים את אחד המקלות שלכם לייעוד של מרקר תבחרו מקל יחסית קשיח עם טבעות גדולות.
ואורך 3.90 לא פחות.
טווח מחירים למקל מתחילב 500 שקל ויכול לעלות לכמה אלפי שקלים.רולר- רולר למרקר הוא כמו כל רולר לקרפיונים שפולה גבוהה שתאפשר להכניס כמות חוט גדולה ולכן אפשר לייעד כל רולר גדול שיש לכם בבית שיתאים לעבודה.
מקל ספוד ופידר- פה כבר העניין שונה כאן אין משחקים לרוב מפני שאם תבחרו להשתמש במקל רגיל שיש לכם אתם עלולים לשבור אותו מפני שזורקים משקלים כבדים מאוד בעזרת המקל ורוב הסיכויים שמקל בעל LB נמוכות יקרוס במאמץ ההטלה אם לא בזריקות הראשונות אז לאחר מכן וחבל.

מקלות ספוד הם מקלות חזקים מאוד 4.5LB ומעלה מקלות שניתן ללא חשש לזרוק איתם ספומבים רקטות בגלשקות.
אורך 3.90 ולא פחות.
טווח מחירים למקל מתחילב 500 שקל ויכול לעלות לכמה אלפי שקלים.רולר לספוד- רולר לספוד צריך להיות רולר חזק מאוד שיעבוד בעומסים של המשקל ומספר גדול של הטלות.
כמו שאמרתי לגבי רולר למרקר כך גם לגבי רולר לספוד ניתן להשתמש ברולרים שאיתם אנחנו דגים רק צריך לקחת בחשבון שצריך שהיה לנו אחד כזה ספייר מפני שאי אפשר כל פעם לנתק מקל אחד מחכת הפיתיון שלנו ולחבר לספוד מ גם שצריך חוט שונה לספוד.חוט לספוד- חוט לספוד רצוי מאוד חוט בד 0.20-0.30MM זה טווח העובי הרצוי.
חוט בד נדרש מפני שהוא חזק יותר ולא אלסטי כמו חוטי ניילון שבזמן הזריקה נמתחים ופוגעים בתנופה של המקל כי מה שעבוד בזריקה הוא אך ורק המקל הוא זה שנותן את הטון בהטלה.מספר סרטונים העוסקים בהסבר על מרקר וספוד:

 


 


 


 

 


מקומות מומלצים בכינרת:

1.חוף שיזף בחלקו השמאלי (זריקה מהחוף).
2.חוף צינברי חלקו הימיני ביותר (זריקה מהחוף+הוצאת חוטים).
3.חוף חוקוק החדש (זריקה מהחוף).
4.חוף שיקמים חלקו השמאלי ביותר (זריקה מהחוף+הוצאת חוטים)

אלו הם החופים שאני ממליץ עליהם בעיקר ואני מדבר על השנה כל שנה זה יכול להשתנות.
כרגע אלו הם החופים המומלצים.
כמובן שיש עוד המון חופים טובים וניתן בכל רצועת חוף למצוא נקודות כמו אלו שציינתי במאמר.
קחו בחשבון שעם סירה אתם מרחיבים את האופציות שלכם להגעה לנקודות איכותיות יותר.
אך לפעמים מהנה מאוד לעבוד בזריקה מהחוף וגם התוצאות בהתאם כל עוד עושים הכל נכון.

במידה ויש לכם המלצות לחופים ונקודות שתפו אותנו ואוסיף אותן למאמר.

סיכום:

מאמר זה עוסק בדבר חשוב מאוד מכיוון שנקודות איכותיות הם אלו שיזכו אותנו בתוצאת.
כל אחד יכול להגיע לחוף ולזרוק מקל ולהתפלל להוציא קרפיון אבל החכמה היא ללמוד את השיטות והטכניקה הנכונה ושוב אגיד את המילה למקסם את הדייג!

כשאני יוצא לדוג אני חושב קדימה ומריץ לעצמי בראש את כל שיטת העבודה את כל האפשרויות ומתכנן לי את הדרך הנכונה, מכאן מגיעים המדריכים שלי לאחר בדיקות בנושאים שונים, יש לאן להתקדם תמיד תזכרו את זה.

נושא הדיוק ונושא דרכי מציאת הנקודות הם נשואים שעולים בהמון מקומות ופורומים בארץ ובעולם ולא הרבה עושים את המאמץ להסביר את דרכי מציאתם של נקודות אלו.
אחד הדברים העיקריים אצל הקרפיונים הוא הנקודות "הנוחות" נקודות אלו שבהם הם מרגישים בטוחים ובהם יש הכי הרבה אטרקציות הן מבחינת מזון והם מבחינת תוואי הקרקעית, ברגע שכל התנאים האלו יבוצעו על ידכם התוצאות יגיעו.

חשוב לקחת בחשבון שנקודות אלו ברובם מהווים סכנה לחוטים ולקרסים, כך שהעבודה צריכה להיות זהירה מאוד עם הדגים מפני שצדפות הם כמו סכין והצטברות של אוכל ועוד כל מיני דברים היא סכנה לתקיעה של הריג ולכן עבודה זהירה עם הדג, תמיד יש סיכוי שנאבד דג מסיבה כזו או אחרת הכי חשוב לא לוותר ולהפך לקבל מוטיבציה לתקן את הטעות.

שהיה לכולנו בהצלחה וקריאה נעימה!

 
Top